Pokládka laminátové plovoucí podlahy
Laminátové podlahy mohou být dodávány jak v provedení vhodném pro lepení, tak v provedení pro plovoucí podlahy.
Laminátové plovoucí podlahy jsou dodávány v provedení lamel spojených zámkem či drážkou a perem. Při pokládce není potřeba použít lepidlo. To dělá pokládku laminátové podlahy jednoduchou a také rychlou. Pokoj je možné položit za jeden den a to i s finálním zalištováním.
U výrazných vzorů na sebe vzor navazuje ve spoji lamel.
- Pro pokládku plovoucí podlahy potřebujete zcela rovnou plochu. V případě nerovností je potřeba podlahu přebrousit nebo vyrovnat samonivelační stěrkou. Rovinu podlahy můžeme zkontrolovat pomocí dlouhé latě. Stejně jako u lepení dřevěné podlahy by nerovnost neměla přesáhnout 2 mm.
- Na připravenou podlahu položíme folii o tloušťce minimálně 0,15 mm. Ta slouží jako parozábrana,aby podlaha nenatáhla zbytkovou vlhkost. Zbytková vlhkost odejde kolem stěn. Folie musí podél stěn přesahovat alespoň o 5 cm. Na tuto folii dáme podkladová folie, která tlumí kročejový hluk a tlumí nášlap.
- První lamelu pokládáme asi 1 cm od stěny. Záleží na velikosti plochy. Počítá se 1,5 mm na metr plochy. Tato mezera se nazývá dilatační spára a je pro správné položení podlahy nezbytná. Dilatační spára musí zůstat volná. Nesmí v ní být vedeny ani kabely.
- Lamely se musí při konci stěny odřezávat. Část, kterou uřízneme v jedné řadě, použijeme na začátek v řadě následující. Každý začátek by měl být ale minimálně 30 cm dlouhý. Lamely se do sebe zaklesnou podle přiloženého návodu a pomocí prkénka a kladívka se opatrně sklepnou
- Je-li položena podlaha v celé místnosti, ořízneme po okrajích přesahující folii a provedeme zalištování po obvodu zdí a přechody pomocí přechodových lišt. Lišty můžeme připevnit montážním lepidlem. U spojů je doporučováno přitlučení pomocí kolářských ocelových hřebíčků s malou hlavičkou. Lze použít lišty se systémem závěsných klipů nebo také ohebné lišty vhodné i pro vedení kabelů.
Nač dát při pokládce pozor
Před pokládkou je nutno zkontrolovat zbytkovou vlhkost, která by neměla být vyšší než 2%. K měření můžeme použít dotykový vlhkoměr. Pokud by byla zbytková vlhkost vyšší, mohlo by dojít k vyboulení podlahy.
Podlaha by měla být pokládána při teplotě mezi 18 až 22 °C a relativní vlhkost vzduchu by měla být mezi 50 a 60%. Tím zamezíme tvorbě spár a vrzání podlahy.